• Home
  • Programok

MTÜ 2020

Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat az Óbudai Egyetemen

2020. november 3-23.




Kapcsolattartó

     Szakál Anikó
     szakal@uni-obuda.hu


Programfüzet

     MTÜ 2020 egyetemi programfüzet


ÚNKP Konferencia 2020

Nov.
4.

Új Nemzeti Kiválóság Program Konferencia az Óbudai Egyetemen

Helyszín: Óbudai Egyetem AudMax terem
Cím: 1034 Budapest, Bécsi út 96/b
Honlap: http://conf.uni-obuda.hu/UNKPkonf2020/

Az Új Nemzeti Kiválóság Program 2016-ban indult, több témakörben kiírt ösztöndíjpályázatokat magában foglaló program, melynek célja, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogassa. Az ÚNKP olyan – alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló – hallgatókat, doktorjelölteket, valamint fiatal oktatókat, kutatókat támogat, akik a programban részt vevő felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. A fogadó felsőoktatási intézmények nyertes pályázóik ösztöndíjösszege 40 százalékának megfelelő kutatási-működési támogatásban részesülnek.

Haas & CNC Konferencia 2020

Nov.
4.

II. HAAS Bartec GmbH & ÓE-BGK CNC Konferencia 2020

Helyszín: Óbudai Egyetem BGK
Cím: 1084 Budapest, Népszínház u. 8.
Honlap: http://bgk.uni-obuda.hu/haas-bgk

A Bartec GmbH mint a HAAS Automation Inc. amerikai szerszámgépgyártó vállalat kizárólagos magyarországi képviselete és az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara egyaránt kiemelt feladatának tekinti a megfelelő szakmai utánpótlás biztosítása céljából a műszaki képzési területek fejlesztését, amelynek megvalósítása érdekében széleskörű együttműködést kívánnak kialakítani az ipari és szakmai partnerek képviselőivel, illetve a köz- és felsőoktatási intézményekkel.
Ennek szellemében született meg 2018. januárban a HAAS Bartec GmbH és az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar együttműködése. Első lépésként egy Haas MiniMill-EDU CNC megmunkáló központ és 4 db szimulátor került oktatási célokra ingyenes kihelyezésre a kar nagyműhelyébe. A szerszámgép felszerszámozása a Tungaloy Kft. közreműködésével valósult meg. A megismerési és betanulási folyamatot követően 2018 májusában egy közös, az „Az ipar és az oktatás kapcsolatának fontossága napjainkban” CNC Konferencia megszervezésével folytatódott a szakmai együttműködés. Az elmúlt három szemeszterben a HAAS MiniMill-EDU marógép és a szimulátorok az oktatás részévé váltak, ezáltal elegendő tapasztalat gyűlt össze, hogy ezeket megosszuk a nagyközönséggel.
A konferencia másik fontos feladata, hogy közvetítse minden műszaki képzést folytató oktatási intézménynek, valamint iparvállalatnak, akik saját maguk is aktív részesei kívánnak lenni a CNC-s utánpótlásképzésnek, hogy milyen pozitív fejlődést hozhat ez a saját oktatási rendszerükben, illetve milyen előnyökre tesznek szert akár egy HTEC központ létrehozásával.
A rendezvény további célkitűzése, hogy átfogó képet adjon arról, melyek a mai fémipari megmunkálás ipari követelményei: miért fontos a megfelelő forgácsoló szerszám kiválasztása és használata, miért szerez egyre nagyobb teret az offline programozás, miért növekszik a méréstechnika szerepe a forgácsolástechnikában, valamint több hasznos szakmai téma is előkerül, amelyek bemutatására és megbeszélésére előadások, laborlátogatás, valamint interaktív beszélgetések formájában lesz lehetőség.

CINTI 2020

Nov.
5-7.

IEEE 20th International Symposium on Computational Intelligence and Informatics

Helyszín: Óbudai Egyetem, F07, F08 és F09 terem
Cím: 1034 Budapest, Bécsi út 96/b
Honlap: http://conf.uni-obuda.hu/cinti2020/

2000-ben indult útjára az esemény Magyar Kutatók Nemzetközi Szimpóziuma néven, amely idén a huszadik évébe lépett. Az IEEE Hungary Section, az NJSZT Magyar Fuzzy Társaság és az Óbudai Egyetem közös rendezvényén a hazai és nemzetközi, Computational Intelligence témakörben tudományos, kutatási munkát végző, nemzetközileg jegyzett és elismert szakemberek vesznek részt, valamint lehetőség adódik egyetemi hallgatók és doktoranduszok megjelenésére is. A konferencia IEEE támogatása nagyban növeli a cikkek publikációs értékét azáltal, hogy bekerülnek az IEEE Xplore adatbázisba.

KGK Statisztika

Nov.
10.

Az életet átszövő statisztika – Földrajzi környezetünk és az életünk

Helyszín: Óbudai Egyetem KGK
Cím: 1084 Budapest, Tavaszmező u. 17.
Honlap: https://kgk.uni-obuda.hu/gazdasagstatisztika-konferencia

A kerekasztal beszélgetés az Óbudai Egyetem (ÓE) Keleti Károly Gazdasági Kara és a Magyar Statisztikai Társaság közös szervezésében megrendezendő konferencia és közös gondolkodás mottója: „Az életet átszövő statisztika”. A rendezvény programja és kiadványa a számok, adatok és a statisztika mindennapi életben való megjelenésével, a gazdaságstatisztika oktatás kihívásaival, a statisztikai adatok kezelésével foglalkozik, választ keresve rendezvény mottójául választott kérdésre. A szervezők célja egy 2017-ben megkezdett közös gondolkodás továbbvitele a magyar felsőoktatás statisztikai és gazdaságstatisztikai oktatásában érintettekkel, valamint a Magyar Statisztikai Társaság képviselőivel. A konferencia aktualitását adja az is, hogy Európában – évente – október 20-án ünnepeljük a statisztika európai napját. A statisztika, a számok világa jelen van az élet minden területén, ahogy azt Keleti Károly már 1868-ban is úgy fogalmazott meg, hogy „a statisztikára a magánéletben nem kevésbé van szükség, mint a közéletben”. A felsőoktatásban résztvevő hallgatók – képzésük irányától függetlenül kell, hogy értsék a számok világát, olvassanak a statisztika mögött is. Mint korábban a fórum már tárgyalta, a gazdasági, társadalmi jelenségek megértése, az adatok közötti összefüggések feltárása, az ok-okozatok értelmezése és elemzése komplex tudást követel meg a gazdasági képzés mellett a kapcsolódó tudományterületek oktatóitól, hallgatóitól is.

AIS 2020

Nov.
12.

15th International Symposium on Applied Informatics and Related Areas

Helyszín: Óbudai Egyetem AMK és Városháza
Cím: Székesfehérvár
Honlap: http://ais.amk.uni-obuda.hu

Idén tizenötödik alkalommal kerül megrendezésre Székesfehérváron az „Alkalmazott Informatika és Határterületei” szimpózium. A rendezvény célja az Óbudai Egyetem nemzetközi és regionális szintű felsőoktatási, tudományos és ipari kapcsolatainak bemutatása és fejlesztése azzal a törekvéssel, hogy ezúton is erősödjön a régió oktatási és gazdasági szereplőinek együttműködése, biztosítva legyen a műszaki felsőoktatás és az innováció területén az a szellemi és infrastrukturális háttér, amely a város és a régió vállalatainak versenyképességének, foglalkoztatási, műszaki kutatási és fejlesztési igényeinek hosszú távú kielégítéséhez szükséges. Az Óbudai Egyetem és az Alba Regia Műszaki Kar célja, hogy ezzel is támogassa a tudományos élet nemzetközivé tételét. Az elmúlt időszakban lezárult projektek, az elért tudományos eredmények ismertetése mellett a tehetséggondozásban kiemelkedő eredményt hallgatók lehetőséget kapnak tudományos eredményeik bemutatására. A rendezvény nyelve angol, rangját számos meghívott nemzetközi előadó, valamint külső partnerereink előadása emeli. A szimpóziumon publikált előadásokról ISBN számmal jelzett online kiadvány készül.

ICCECIP 2020

Nov.
16-17.

International Conference on Central European Critical Infrastructure Protection
Középeurópai Kritikus Infrastruktúra Védelem Nemzetközi Konferencia

Helyszín: Óbudai Egyetem BGK
Cím: 1084 Budapest, Népszínház u. 8.
Honlap: http://bgk.uni-obuda.hu/iccecip

Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként kerül idén megrendezésre az ICCECIP 2020 – International Conference on Central European Critical Infrastructure Protection / Középeurópai Kritikus Infrastruktúra Védelem Nemzetközi Konferencia. A 2020 évi pandemia új biztonsági kihívásokat hozott a kritikus infrastruktúra védelemben és a biztonságtudomány területén is. A tapasztalatok, a kutatási és megoldási eredmények mindenki számára kiemelt fontossággal bírnak. Az idei konferencia új jelmondata “Pandémia kihívás a kritikus infrastruktúra védelemben”. Kiemelt cél, hogy megmutassuk térségünk egységét a pandemia helyzetben is, teret adva a tapasztalt és a fiatal kutatók, PhD hallgatók számára, hogy megosszák egymással legújabb eredményeiket.
A térség azonos történelmi és kulturális múltja az elmúlt évszázadok során bejárt közös fejlődési út, valamint a pandemia alatti együttműködés is összekapcsolja országainkat és megalapozzák a jövőbeni közös célokat.

The ICCECIP 2020 - International Conference on Central European Critical Infrastructure Protection will be held this year at the Bánki Donát Faculty of Mechanical and Safety Engineering of Óbuda University as part of the Hungarian Science Festival. The 2020 Pandemic brought new security challenges in critical infrastructure protection and security science.
The highlight new experience, research and solution results reached in Pandemic are a to everyone. The new motto of this year’s conference is “Pandemia challenge in critical infrasturcture protection”. A key goal is to show the unity of our region in the Pandemic situation as well, giving space for experienced and young researchers, PhD students to share their latest results.
The common historical and cultural past of the region, as well as the common development path of the last centuries and the cooperation during the Pandemic, also connect our countries and lay the foundations for future common goals.

TDK 2020

Nov.
17.

52. Tudományos Diákköri Konferencia

Helyszín: Óbudai Egyetem, karonként
Honlap: http://www.uni-obuda.hu/tdk/aktualis

Az Óbudai Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként szervezi 52. Tudományos Diákköri Konferenciáját. A hallgató tehetségének kibontakoztatását a minőségi oktatás, a tudományos diákkör (TDK) segíti. A TDK célja a kötelező tananyaggal kapcsolatos tudományos ismeretek elmélyítése, bővítése, a tudományos igényű önképzés, a képzési követelményeket, a tantervi kötelezettséget meghaladó tudás elsajátítása, az alkotókészség kifejlesztése, a diáktudományos tevékenység feltételeinek biztosítása, a hallgatók bevonása a tudományos kutatásba, továbbá a diákköri munka során elért egyéni eredmények szakmai nyilvánosságának és megítélésének biztosítása. A tudományos diákkörökben a hallgatók kutatómunkát folytatnak, amelynek eredményeit pályamunkában összegzik. Az így létrehozott alkotásokat a felsőoktatási intézményekben tudományos diákköri konferenciákon mutatják be. Az 52. TDK konferencia ünnepélyes eredményhirdetése 2020. november 25-én, szerda délután 17:00-kor lesz.

CANDO EPE 2020

Nov.
18-19.

IEEE 3rd International Conference AND workshop in Óbuda on Electrical and Power Engineering

Helyszín: Óbudai Egyetem, Józsefváros
Cím: 1084 Budapest, Tavaszmező u. 17.
Honlap: http://conf.uni-obuda.hu/Kando2020/

Az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara harmadik alkalommal szervezi meg IEEE CANDO EPE 2020 címmel a nemzetközi tudományos konferenciáját.
A konferencia témái a következők:
- Power systems
- E-mobility
- Embedded programming
- Transportation on-board control
- IoT and CPS
- LCA in the electronics and power industry
- Energy efficiency (nearly zero energy buildings, smart cities and energy communities)
- Advanced Instrumentation and Data Acquisition Systems
- Computer Systems for Healthcare and Medicine
- Intelligent Distributed Systems and Remote Control
- Big Data
- Nearly zero energy buildings
- Smart Cities and Energy Communities
- Lighting applications
- Electronic materials, devices and their applications
Az Óbudai Egyetem Kandó kara várja a kutatók, oktatók, Phd hallgatók, ipari szakemberek jelentkezését a magyar és külföldi partner intézményekről, egyetemekről.

Hazai és külföldi modellek a projektoktatásban

Nov.
19.

Hazai és külföldi modellek a projektoktatásban - Oktatás a fenntarthatóságért, fenntarthatóság az oktatásban Nemzetközi tudományos konferencia 2020

Helyszín: Óbudai Egyetem RKK
Cím: 1034 Budapest, Doberdó út 6.
Honlap: https://rkk.uni-obuda.hu/hu/konferenciak

Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara konferenciát szervez, amelynek célja, hogy elősegítse az oktatás megújulását, gazdagodását a hazai és a határon túli szakemberképzésben a sikeres projektek tapasztalatainak bemutatásával, valamint a résztvevő oktatók, kutatók e téren elért tudományos eredményeivel. Lehetőséget kíván biztosítani a tapasztalatcserére, kapcsolatteremtésre, új ötletek generálására és az új kutatási eredmények közzétételére. Az idén külön szekcióban a különböző projektekben részt vevő hallgatóknak, tanulóknak is lehetőséget kíván biztosítani tapasztalataik, eredményeik bemutatására.
A konferencián résztvevő pedagógusoknak (óvodapedagógusok, tanítók, tanárok) a 277/1997. (XII.22.) Korm. rendelet értelmében tanúsítványt ad, amely 9 órával beleszámít a továbbképzések teljesítésébe. A projektmenedzserek 6,5 PDU pontot regisztrálhatnak.

ESB 2020

Nov.
19.

Nemzetközi Mérnöki Szimpózium a Bánkiban / Engineering Symposium at Bánki

Helyszín: Óbudai Egyetem BGK
Cím: 1084 Budapest, Népszínház u. 8.
Honlap: http://bgk.uni-obuda.hu/esb/

Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként kerül idén megrendezésre az ESB 2020 – Mérnöki Szimpózium a Bánkiban / Engineering Symposium at Bánki.
A konferencia lehetőséget nyújt magyar vagy angol nyelven konferencia kiadványban megjelentetett publikációkra az alábbi (nem kizárólagos) témakörökben: anyag és gyártástechnológia, mechatronika, géptervezés, IT technológia, biztonságtechnika, minőségügy.
A rendezvényen a kari munkatársak, valamint külső meghívott szakemberek mutatják be tudományos kutatási eredményeiket

BGK Arany Díszoklevél

Nov.
19.

Arany Díszoklevél ünnepélyes átadása a Bánki kar jogelőd intézményében 50 éve végzettek számára

Helyszín: Óbudai Egyetem BGK
Cím: 1084 Budapest, Népszínház u. 8.
Honlap: http://bgk.uni-obuda.hu/hu/kar/aranydiploma

Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként kerül megrendezésre az Arany Díszoklevél átadó ünnepsége a kar jogelőd intézményében 50 éve végzettek számára.
Az ünnepségen a Szenátus felhatalmazása alapján Arany díszoklevelet adományozhat azon volt hallgatójának, aki a karon, vagy jogelőd felsőoktatási intézményei valamelyikében diplomáját 50 éve szerezte, közmegbecsülésre méltó, és szakmai munkájával, egész életútjával az intézmény hírnevét öregbítette.

Kibermedicina Webinárium

Nov.
19.

Az „Innovációs szolgáltató bázis létrehozása diagnosztikai, terápiás és kutató célú kiberorvosi rendszerek fejlesztésére” című projekt célkitűzéseit és eredményeit bemutató online előadások

Felhívás: Meghívó
Regisztráció: https://innovacio.uni-obuda.hu/hu/obudai-egyetem-kibermedicina-webinarium

Daganatterápia, Digitális Patológia és Cukorbetegeket segítő alkalmazások fejlesztése a rendezvény fő témái. Az Óbudai Egyetem Kiberorvosi Kompetencia Központja (KIKOK) és konzorciumi partnerei, az az ELKH Természettudományi Kutatóközpont és a 3DHistech Kft. az „Innovációs szolgáltató bázis létrehozása diagnosztikai, terápiás és kutató célú kiberorvosi rendszerek fejlesztésére” című projekt keretében végzett kutatómunka eredményeiről számolnak be online esemény keretében. Az esemény programja és az előadások rövid kivonata a mellékelt meghívóban találhatóak. Minden érdeklődő részvételére számítunk!

ICEEE 2020

Nov.
19-20.

Helyszín: Óbudai Egyetem RKK
Cím: 1034 Budapest, Doberdó út 6.
Honlap: http://www.iceee.hu/

Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari Kara nemzetközi tudományos konferenciát szervez környezettudomány és környezetpedagógia témakörben.
A konferencia fő célja elősegíteni a környezetvédelmi (bio) mérnöki és a természettudományi különféle területeken folytatott kutatási és fejlesztési tevékenységeket; valamint a tudományos információcsere előmozdítása az egész világon dolgozó kutatók, fejlesztők, mérnökök, hallgatók és szakemberek között. A konferencia lehetőséget biztosít a résztvevők számára új ötletek és alkalmazási tapasztalatok cseréjére, üzleti vagy kutatási kapcsolatok létesítésére és globális partnerek megtalálására a jövőbeli együttműködéshez.
A szervezőbizottság egy izgalmas és informatív konferenciaprogramra készül, amely plenáris előadásokat, szimpóziumokat, különféle témájú műhelyeket, poszterbemutatókat és különféle társadalmi programokat foglal magában.

XXXVI. Kandó Konferencia

Nov.
19-20.

Helyszín: Óbudai Egyetem KVK
Cím: 1084 Budapest, Tavaszmező u. 17.
Honlap: https://konf2020.kvk.uni-obuda.hu

Az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki kara immár 35. alkalommal rendezi meg konferenciáját. Ezen konferencia lehetőséget ad a kar oktatóinak, kutatóinak, hogy bemutassák oktatási elképzeléseiket, gyakorlatukat, módszereiket, kutatási projektjeiket. Továbbá lehetőséget biztosít ipari partnereinknek, hogy bemutassák fejlesztési elképzeléseiket és a karral való együttműködés lehetőségeiket. Az utóbbi években a konferencia lehetőséget biztosít hallgatóinknak is, hogy bemutassák projekt munkáikat.

MOZGÁSTAN - MOZGÁSBAN

Nov.
20.

Biomechanikai kutatások az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán és az EKIK-ben

Helyszín: online rendezvény
Honlap:

Az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar Kiberfizikai Rendszerek Intézete, valamint az EKIK BioTech Kutatóközpont közös szervezésében MOZGÁSTAN – MOZGÁSBAN címmel online biomechanikai workshopot szervez, amelyben bemutatja az egyetem aktuális biomechanikai kutatásainak eredményeit. Az utóbbi években számos területtel foglalkoztak az egyetem kutatói. A Goethe Gait Lab mozgásvizsgálatainak száma az évek során jelentős mennyiséget ért el. A workshop célja átfogó képet adni az utóbbi években megvalósult mérésekről és a mérési eredmények összefoglaló elemzésével összehozni a témával foglalkozó egyetemi, illetve egyetemen kívüli kutatókat, valamint a téma iránt érdeklődő szakembereket.

X. Trefort Ágoston Konferencia

Nov.
20.

X. Trefort Ágoston Szakképzés- és Felsőoktatás-pedagógiai Konferencia

Helyszín: Óbudai Egyetem TMPK
Cím: 1084 Budapest, Tavaszmező u. 17.
Honlap: http://trefort.tmpk.uni-obuda.hu/

Az Óbudai Egyetem Trefort Ágoston Mérnökpedagógiai Központja ez évben tízedik alkalommal rendezi meg a Trefort Ágoston Szakképzés- és Felsőoktatás-pedagógiai Konferenciáját. Lehetőséget adunk a hazai és határon túli pedagógusképző intézmények munkatársainak, PhD hallgatóknak, hogy kifejtsék álláspontjukat az oktatást, a szakképzést illetve a pedagógusképzést érintő aktuális kérdésekről, beszámoljanak empirikus kutatásaikról és bemutassák az innovációikat.

FIKUSZ ’20

Nov.
20-21.

Symposium for Young Researchers

Helyszín: Óbudai Egyetem KGK
Cím: 1084 Budapest, Tavaszmező u. 17.
Honlap: http://www.kgk.uni-obuda.hu/fikusz

Az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kar által szervezett Fiatal Kutatók Szimpóziuma (FIKUSZ) egyetemi hallgatók, doktoranduszok és fiatal kutatók számára nyújt publikációs lehetőséget. A konferencia fő témaikörei: • business és marketing
• pénzügy és gazdaságtan
• emberi kapcsolatok, társadalomtudományok
• informatika és mobil biztonság

FIKUSZ is an annual conference organised by the Óbuda University – Keleti Károly Faculty of Business and Management for young researchers: advanced Masters Students, PhD Students and young PhDs. The conference program will consist of a number of invited lectures and contributed papers. Contributions from all over the world are invited and solicited. The meeting is set out to attract scholars with different backgrounds. The language of the meeting is English.
The following topics are invited:
• Business and marketing
• Finance and economics
• Human relations, Social sciences
• IT and mobile security

Egyetem Napja 2020 / University Day 2020

Nov.
23.

Egyetem Napja ünnepség az Óbudai Egyetemen

Helyszín: Óbudai Egyetem, aula
Cím: 1034 Budapest, Bécsi út 96/b
Honlap: http://conf.uni-obuda.hu/UniObuda_egyetemnapja_2020

A Budapesti Műszaki Főiskola Szenátusa 2009. szeptember 7-i ülésének határozatában rögzítette, hogy a Budapesti Műszaki Főiskola teljesítette az egyetem megnevezés használatának törvényi kritériumait. Az Óbudai Egyetem a Budapesti Műszaki Főiskola, illetve a jogelődök, a Bánki Donát Műszaki Főiskola, a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola, a Könnyűipari Műszaki Főiskola jogutódja. A Magyar Országgyűlés döntésével az Óbudai Egyetem újraalakításának 600 éves évfordulóján létrejött a Budapesti Műszaki Főiskola jogutódjaként az ország második egyetemének szellemiségét továbbvivő új Óbudai Egyetem! Az Óbudai Egyetem Szenátusa 2010. szeptember 13-i ülésén "Az állami és egyetemi ünnepek, megemlékezések rendjéről" szóló szabályzatban az egyetemi ünnepségek közé iktatta az Egyetem Napját, amely idén november 23-án kerül megrendezésre.

MTÜ 2020