2013. november 7-én immár nyolcadik alkalommal kerül megrendezésre Székesfehérváron az „Alkalmazott informatika és határterületei” szimpózium. A rendezvény célja az Óbudai Egyetem nemzetközi és regionális szintű felsőoktatási, tudományos és ipari kapcsolatainak bemutatása és fejlesztése. Törekvésünk, hogy ezúton is erősítsük a régió oktatási és gazdasági szereplőinek együttműködését.
Az idei szimpózium egy kivételesen ünnepi alkalom, mert Tóth Mihály professzor úr, az Óbudai Egyetem Professor Emeritusa, a székesfehérvári Számítógéptechnikai Intézet volt igazgatója, a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola nyugalmazott főigazgatója ebben az évben tölti be 80. születésnapját. Az idei szimpóziumot az ő tiszteletére személyének és munkásságának szenteljük.
A szimpóziumon beszámolunk az elmúlt időszakban lezárult projektekről, elért tudományos eredményekről. A tehetséggondozásban kiemelkedő eredményt hallgatók lehetőséget kapnak tudományos eredményeik bemutatására. A rendezvény nyelve angol, rangját számos meghívott nemzetközi előadó, valamint külső partnerereink előadása emeli. A szimpóziumon publikált előadásokról ISBN számmal jelzett CD kiadvány készül.
Egy nap, ahol mindent megtudhattok az aktuális a webes trendekről, technológiákról, tippekről, trükkökről.
Az egész napos konferencia célja, hogy kezdőknek és profiknak egyaránt útmutatást nyújtson a legújabb webes trendek és technológiák útvesztőjében, legyenek bár fejlesztők, grafikusok vagy azok, akik kettejüket összehozzák.
Az Óbudai Egyetem a ’Magyar Tudomány Ünnepe az Óbudai Egyetemen programsorozat keretében immár nyolcadik alkalommal rendezi meg energetikai konferenciáját ’Az Energetika oktatása’ témában. A rendezvény szervezésében Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata is részt vesz. A növekvő energiafogyasztás, a csökkenő készletek, a megújuló technológiák számos új lehetőséget és kihívást jelentenek a hétköznapi életünkben. Az energetikai vállalatok a gazdaság legnagyobb szereplői, de ugyanakkor ma már minden kisebb cég, sőt minden háztartás is szembesül az energiavételezés, felhasználás, optimalizálás problémakörével. Hogyan követi le ezt a változást az oktatás? Milyen szinten, milyen széleskörűen kell és lehet oktatni? A konferencia a külföldi egyetemi előadók révén nemzetközi szinten is kitekintést ad arról, hol áll az energetika oktatása, milyen problémákkal kell szembesülni, milyen trendek várhatók.
A konferencia hivatalos nyelvei a magyar és az angol, a cikkeket angol nyelven kell beküldeni, amelyek ISBN számmal ellátott CD-n jelennek meg.
A kiadvány ISBN száma: 978-615-5018-86-2
Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara 2013-ban a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében 2013. november 12-én és 19-én, Budapesten rendezi meg hagyományos Nemzetközi Mérnöki Szimpóziumát (International Engineering Symposium at Bánki, IESB 2013).
A szimpózium célja lehetőséget adni a külföldi és hazai előadók számára, hogy bemutassák legújabb tudományos eredményeiket az alábbi fő tématerületeken:
1. Anyag- és gyártástechnológia
2. Biztonságtechnika
3. Munkavédelem, ergonómia
Az Óbudai Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa 2013. november 14-én, csütörtökön, a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként szervezi a XXXVIII. Tudományos Diákköri Konferenciáját. A több évtizedes múltra visszatekintő tudományos diákköri mozgalom a felsőoktatás terén zajló tehetséggondozás leghatékonyabb formájaként bontakozott ki hazánkban. A hallgató-tanár műhelymunka olyan szakmai, emberi kapcsolat, amely hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatóban kialakuljon a kitartó munka iránti belső igény. Az intézmények oktatóinak, kutatóinak pedig lehetőséget ad a diákok szakmai jártasságának megismerésére, a szakmai utánpótlás, a PhD-képzésre jelentkezők érdemi kiválogatására.
A hallgatók a tudományos diákköri műhelyekben elért eredményeiket a Karok és Központok szervezésében mutatják be. A konferencián határon túli hallgatók is részt vehetnek. A különböző szekciókban kiemelkedő teljesítményt elért pályamunkák szerzői a kétévente megrendezésre kerülő Országos Tudományos Diákkonferencián is ismertethetik kutatási eredményeiket.
A Fiatal Kutatók Szimpóziuma (FIKUSZ) 2007-ben került először megrendezésre, elsősorban a közgazdaságtudomány és gazdálkodástudomány, illetve ezekhez kapcsolódó tudományterületekre fókuszál. A konferencia célja, hogy elősegítse a fiatal kutatók (PhD-hallgatók, doktorjelöltek és friss fokozatosok) találkozását, egymás munkájának, eredményeinek megismerését, a közöttük való színvonalas szakmai eszmecserék kialakulását. A tudománynapi ünnepséghez kapcsolódó konferencia nyelve angol, segítve a külföldi fiatal kutatókkal való kapcsolatépítést is.
A szimpóziumot a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar Mikroelektronikai és Technológiai Intézete (MTI) szervezi, amelyen bemutatásra kerülnek az intézetben folyó – elsősorban nanotechnológiai kutatások - és más tudományos munkák eredményei, valamint az ipari is tudományos kapcsolatok.
Nov.
19-21.
CINTI 2013
IEEE 14th International Symposium on Computational Intelligence and Informatics2000-ben született meg az az ötlet, hogy teret és lehetőséget kellene teremteni a "Computational Intelligence" témakörben dolgozó, oktató, kutató és nagyszerű eredményeket elérő magyar tudósoknak, éljenek határon belül vagy kívül. A Magyar Tudomány Napja rendezvénysorozat kínálta a Magyar Kutatók Nemzetközi Szimpóziuma megvalósítására a keretet, így azóta minden novemberben egyre többen jelentkeznek. Idén már tizenharmadik alkalommal kerül sor az IEEE Hungary Section, az NJSZT Magyar Fuzzy Társaság és az Óbudai Egyetem közös szervezésében a rendezvényre. A szimpóziumon a hazai és nemzetközi, de magyar anyanyelvű, Computational Intelligence témakörben tudományos, kutatási munkát végző, nemzetközileg jegyzett és elismert szakemberek vesznek részt, valamint lehetőség adódott fiatal doktoranduszok megjelenésére is. A rendezvény IEEE támogatása nagyban növeli a cikkek publikációs értékét. A beküdött cikkekből angol nyelvű pendrive kiadvány (proceedings) készül, amelynek anyaga bekerül az IEEE Xplore adatbázisba.
Nov.
20-22.
IJCELIT 2013
4th International Joint Conference on Light Industry and Environmental EngineeringA karunkon idén negyedik alkalommal megrendezésre kerülő nemzetközi, angol nyelvű konferencia (International Joint Conference on Environmental and Light Industry Technologies, IJCELIT) keretrendezvény, mely a plenáris előadásokat követően a Kar fő tudományterületeinek megfelelően külön rendezvényekre válik szét. Az „International Conference for Development of Environmental Education” – a nemrég alakult International Council for Environmental Engineering Education ülésének – témája a környezetmérnöki, környezettudatos oktatás fejlesztése. A „Graphic Communications Technology Workshop” az alkalmazott médiatechnológia művelőinek nemzetközi fóruma. Az „International Symposium on Innovative Technologies and Design” szimpóziumra a hagyományos, multidiszciplináris könnyűipari technológiák területén kutató, alkotó szakemberek részvételével zajlik. A „Tools and Methods of the Quality and Technology Management Symposium”-on a korszerű minőségmenedzsment módszerek ipari, szolgáltatási környezetben elért alkalmazási eredményeiről tájékoztat.
Konferenciánk névadójának miniszteri munkássága kiváló példája annak, hogyan tudta egységes rendszerbe szervezni a közoktatás, a szakképzés és a tanárképzés ügyét. Általa realizálódott az eötvösi népiskolai törvény, épült ki a szakoktatás országos hálózata és bontakozott ki a tanárképzés.
Szász Károly író, Trefort Ágoston kortársa írt így róla: „Trefort miniszterségének jellemvonása az egyetemesség, vagyis óriási reszortjának minden ágára egyenlő tevékenységgel való kiterjeszkedés... Trefort közoktatásügyi politikája: egyszerre, együttesen s párhuzamosan fejleszteni a közoktatás minden ágát, minden fokozaton...”
A közoktatás, a szakképzés és a tanárképzés napjainkban is változás, átalakulás előtt áll.
Jelen konferenciánk célkitűzése éppen ezért nem lehet más, mint megvitatni a szakmai tanárképzés jelenlegi helyzetét és helyt adni azoknak a kutatási és fejlesztési eredményeknek, amelyek a szakképzés, illetve a szakmai pedagógusképzés területén születtek az elmúlt időben.
A minden évben megrendezésre kerülő Kandó tudományos konferencia témakörei felölelik a teljes villamosmérnöki szakmát. A konferencián többek között olyan népszerű kutatási területek, mint az alkalmazott informatika, automatizálás, médiatechnológia, megújuló energiaforrások, méréstechnika, infokommunikációs technikák, világítástechnika stb. kutatási eredményei jelennek meg. A fentiek mellett a konferencia nagy hangsúlyt fektet az ipari partnerekkel való együttműködések, kutatási fejlesztési projektek eredményeinek bemutatására is.
A Budapesti Műszaki Főiskola Szenátusa 2009. szeptember 7-i ülésének határozatában rögzítette, hogy a Budapesti Műszaki Főiskola teljesítette az egyetem megnevezés használatának törvényi kritériumait. Az Óbudai Egyetem a Budapesti Műszaki Főiskola, illetve a jogelődök, a Bánki Donát Műszaki Főiskola, a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola, a Könnyűipari Műszaki Főiskola jogutódja. A Magyar Országgyűlés döntésével az Óbudai Egyetem újraalakításának 600 éves évfordulóján létrejött a Budapesti Műszaki Főiskola jogutódjaként az ország második egyetemének szellemiségét továbbvivő új Óbudai Egyetem! Az Óbudai Egyetem Szenátusa 2010. szeptember 13-i ülésén "Az állami és egyetemi ünnepek, megemlékezések rendjéről" szóló szabályzatban az egyetemi ünnepségek közé iktatta az Egyetem Napját, amely minden év november 23-án kerül megrendezésre az egyetemalapítás 2009. november 23-i időpontjára emlékezve. Idén az ünnepség november 22-én lesz.